logo
loading
basket
تصویران لوگو تصویران تصویران
X

برسی دوربین های جدید فیلمبرداری با سنسورهای 1 اینچی

برسی دوربین های جدید فیلمبرداری با سنسورهای 1 اینچی

19 دی 1396

برسی دوربین های جدید فیلمبرداری با سنسورهای 1 اینچی

در دنیای در حال تغییر امروزی، پیدا کردن دوربینی که بتواند رضایت همه را جلب کند تقریباً غیرممکن است. در زمان خرید دوربین های تصویربرداری، بسیاری از کاربران تقاضای سنسورهای بزرگتر با زیبایی شناسی منحصربفرد خود را دارند؛ در حالی که برخی دیگر به دنبال سنسورهای کوچک کاربردی تر برای عمق میدان زیاد و استفاده آسان در شرایط مختلف تصویر برداری هستند.

به آخرین دوربین های تصویربرداری کمپانی های Canon و Sony نگاهی بیندازید. هر کدام از این دو  برند سه مدل دوربین 1 اینچی را معرفی کرده است. دوربین های کانن شامل XF400، 405 و Vixia GX10 می شوند. و سونی دوربین های FDR-AX700، HXR-NX80 و  PXW-Z90V را معرفی کرده که همگی دارای سنسورهای یک اینچی می باشند. اکنون سؤال مهم این است که سنسور یک اینچی چه ویژگی هایی دارد؟

باید گفت که دوربین های فیلمبرداری با سنسور 1 اینچی، شکاف و کمبود  میان کاربری آسان سنسورهای کوچکتر، و زیبایی شناسی سنسورهای بزرگتر را از بین می برد.

 

حال به برسی سنسورهای 1 اینچی می پردازیم

سنسور یک اینچی به اندازه کافی بزرگ است تا عمق میدان کم را بدون استفاده از فواصل کانونی زیاد ارائه دهد؛ و به اندازه کافی کوچک است که لنزهای زوم قوی نیازی به اندازه بیش از حد ندارند. البته شما نمی توانید لنزهای سوپرزوم 25× یا 30× را که در دوربینهای استودیویی استفاده می شود  برای این دوربین ها پیدا کنید، اما لنزهای 10× یا 12× برای اکثر کارهای تصویربرداری در این مدل دوربینها کافی و  زیاد است.

همانطور که در بالا اشاره شد، مدل های اخیر دوربین های فیلمبرداری Sony و Canon همگی با سنسور یک اینچی تولید شده اند. ضبط 4K در تمام مدل های ذکر شده استاندارد می باشد و سنسور یک اینچی به ثبت تصاویر واضح تر در مقایسه با سنسورهای کوچکتر کمک می کند.

موضوع دیگر این است که سنسورهای یک اینچی به کار رفته در بسیاری از دوربین های تصویربرداری در تمامی برندها ، دارای سطح مشابهی نسبت به فیلم های کلاسیک Super 16 می باشند. در ادامه نگاهی به مدل های جدید دوربین های تصویربرداری و برخی ویژگی های اصلی آنان می کنیم.

 

لنزهای زوم چند منظوره فیلمبرداری

یکی از مزایای سنسورهای کوچکتر، لنزهای کوچکتر آنها است. یک لنز زوم 25× می تواند به سادگی برای یک سنسور یک سوم اینچی ساخته شده باشد. دیدن عدسی های  Super 35 یا لنزهای زوم فول فریم 3× یا 4× نیز در این نوع سنسورها چندان عجیب نخواهد بود. ساخت یک لنز زوم با کیفیت که توانایی ثبت زاویه واید را برای سنسورهای کوچک داشته باشد، می تواند کار مشکلی باشد. سنسورهای بزرگتر لنزهای واید بهتری را ایجاد می کنند. دوربین های جدید فیلمبرداری کانن و سونی دارای محدوده زوم اپتیکال 12× و 15×؛ و فاصله کانونی واید آنها به ترتیب 25.5mm و 29mm، معادل فول فریم 35mm می باشد.

 

سیتم اتوفوکوس تشخیص فاز بکار رفته در این مدل دوربینها

در حالی که سنسور 1 اینچی نیاز ندارد که لنز با دقتی شبیه به سنسورهای بزرگتر فوکوس کند، عمق میدان کمتر آن در مقایسه با سنسورهای کوچکتر می تواند به یک چالش تبدیل شود. با سنسورهای کوچکتر، سیستم های نسبتاً ابتدایی مبتنی بر کنتراست، بطور معمول برای فوکوس خودکار کافی بودند. زیرا عمق میدان در آنها بسیار زیاد است و نگهداشتن سوژه ها در فوکوس کار مشکلی نبود.

اکنون که عمق میدان کمتر است، کمپانی های  Sonyو Canon سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز را در سنسورهای خود به کار گرفته اند. این تکنولوژی به جهت استفاده در دوربین های DSLR شناخته شده می باشد که با بکار بردن این سیستم در دوربینهای 1 اینچی به سرعت فوکوس آنها افزوده شده و بسار سریع می باشد . آنچه که باعث برتری فناوری تشخیص فاز نسبت به تشخیص کنتراست می شود؛ توانایی آن در تشخیص جهت فوکوس و دنبال کردن سوژه است. در حقیقت باید گفت که تشخیص فاز یک روش قابل اطمینان فوکوس اتوماتیک است  حتی در سنسورهای بزرگ می باشد. این سیستم سوژه را به دقت دنبال کرده و آن را تا هنگامی که در کادر حرکت می کند دنبال می کند، و در فوکوس نگه می دارد. تشخیص فاز شناخته شده Dual-Pixel auto fucos کانن حتی در دوربین های سینمایی این شرکت نیز مورد استفاده قرار می گیرد تا باعث افزایش دقت موتورهای فوکوس درون لنزهای EF شود.

در پایان باید اشاره کرد که ورود دوربین های فیلمبرداری جدید 1 اینچی به بازار بسیار هیجان انگیز است. تولید این دوربین ها تحول مهمی به شمار می رود و نیاز خیلی از کاربران با کاربردهای مختلف را برآورده می کند و ترکیب کننده نقاط قوت این دو تولید کننده است که بطور قطع مغایر یکدیگر عمل می کنند. دوربین های فیلمبرداری سونی دارای پروفایل های تصویری Log هستند که آنها را آماده کار در حالت های HDR می کند در صورتی که در دوربینهای سری جدید کنون از این پروفایل استفاده نشده است ؛ و شاید کانن نیز در آپدیت بعدی خود چیزی برای کار در فضای HDR رو کند.

 

شما اولین نظردهنده باشید

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه، باید در سایت لاگین نمایید.

مقایسه
نمایش مقایسه
x